shadow_tr

Committee Memberships 2009-2010

Executive Committee
Promotion and Tenure Committee
Graduate Studies Committee
Undergraduate Studies Committee
Grievance Committee
Nominating Committee
Alumni Relations Committee

Wayne Reed, Secretary of the Faculty (2008-2010)
Steve Darwin, Parliamentarian (2008-2011)

Executive Committee

Nicholas Altiero, Dean, Committee Chair
Gary McPherson, Senior Associate Dean for Research and Facilities
Russ Schmehl, Interim Associate Dean for Graduate Programs
Beth Wee, Interim Associate Dean for Undergraduate Programs
Annette Oertling, Assistant Dean for K-12 Outreach
Sandra Parker, Assistant Dean for Finance and Personnel
Kat Engleman, Sr. Director of Development
Donald Gaver, Chair of Biomedical Engineering
YiPing Chen, Chair of Cell and Molecular Biology
Vijay John, Chair of Chemical and Biomolecular Engineering
Brent Koplitz, Chair of Chemistry
Stephen Nelson, Chair of Earth and Environmental Sciences
David Heins, Chair of Ecology and Evolutionary Biology
Morris Kalka, Chair of Mathematics
James McGuire, Chair of Physics and Engineering Physics
Janet Ruscher, Chair of Psychology
Jeffrey Tasker, Director of Neuroscience Program

Promotion and Tenure Committee:

YiPing Chen, Cell and Molecular Biology (2008-11)
Ricardo Cortez, Mathematics (2009-2012)
Nancye Dawers, Earth and Environmental Sciences (2007-10)
Gary Dohanich, Psychology (2007-10)
Mark Fink, Chemistry (2009-12)
David Heins, Ecology and Evolutionary Biology (2009-12)
Victor Moll, Mathematics (2008-11)
David Mullin, Cell and Molecular Biology (2008-11)
Kim O'Connor, Chemical and Biomolecular Engineering (2007-10), Committee Chair

Graduate Studies Committee:

Don Gaver, Biomedical Engineering
Ken Muneoka, Cell and Molecular Biology
Lawrence Pratt, Chemical and Biomolecular Engineering
Mark Fink, Chemistry
Karen Johannesson, Earth and Environmental Sciences
Michael Blum, Ecology and Evolutionary Biology
Alex Kurganov, Mathematics
John Perdew, Physics and Engineering Physics
David Corey, Psychology
Jeffrey Tasker, Neuroscience, Committee Chair
Russ Schmehl, Interim Associate Dean for Graduate Programs
Elizabeth Keith, Staff, SSE Dean's Office

Undergraduate Studies Committee:

Dave Rice, Biomedical Engineering
Nancy Hopkins, Cell and Molecular Biology
John Prindle, Chemical and Biomolecular Engineering
Mark Sulkes, Chemistry
George Flowers, Earth and Environmental Sciences
Steve Darwin, Ecology and Evolutionary Biology
Albert Vitter, Mathematics
Zhiqiang Mao, Physics and Engineering Physics
Thomas Hebert, Psychology
Beth Wee, Interim Associate Dean for Undergraduate Programs and Neuroscience
Carol Pizer, Assistant Dean, Academic Advising, N-T College (ex officio)
Maura Ryan, Staff, SSE Dean's Office

Grievance Committee:

Ron Anderson, Biomedical Engineering
Leonard Thien, Cell and Molecular Biology, Committee Chair
Vic Law, Chemical and Biomolecular Engineering
Joel Mague, Chemistry
Tor Tornqvist, Earth and Environmental Sciences
Hank Bart, Ecology and Evolutionary Biology
Xuefeng Wang, Mathematics
Frank Tipler, Physics and Engineering Physics
Ed Golob, Psychology

Nominating Committee:

Cedric Walker, Biomedical Engineering
Ken Muneoka, Cell and Molecular Biology
Kim O'Connor, Chemical and Biomolecular Engineering
Russ Schmehl, Chemistry
Ron Parsley, Earth and Environmental Sciences
Tom Sherry, Ecology and Evolutionary Biology, Committee Chair
Slawomir Kwasik, Mathematics
Dan Purrington, Physics and Engineering Physics
Stacy Overstreet, Psychology
Nicholas Altiero, Dean

Alumni Relations Committee

Cedric Walker, Biomedical Engineering
David Mullin, Cell and Molecular Biology
Vijay John, Chemical and Biomolecular Engineering
Scott Grayson, Chemistry
Ron Parsley, Earth and Environmental Sciences
David Heins, Ecology and Evolutionary Biology
Norbert Riedel , Mathematics
Tim Schuler, Physics and Engineering Physics, Committee Chair
Julie Alvarez, Psychology
Candise Guedry, Staff, SSE Dean's Office

School of Science and Engineering, 201 Lindy Boggs Center, New Orleans, LA 70118 504-865-5764 sse@tulane.edu